pianka tapicerska, samoprzylepna z klejem do usztywniania i wypełniania torebek
pianka tapicerska, samoprzylepna z klejem do usztywniania i wypełniania torebek

Pianka tapicerska, samoprzylepna z klejem – zastosowanie w szyciu torebek.

    Czy zastanawiałaś się kiedyś nad takim usztywnieniem torebek, które jednocześnie spowoduje, że torebka będzie bardziej “wypukła”, pełna, a jej ściany miękkie jak poduszki? Mam dla Ciebie dobre rozwiązanie! Pianka tapicerska z klejem doskonale wypełnia przestrzenie między materiałami, tworząc warstwę izolującą, amortyzującą i nadaje produktom jeszcze lepszą strukturę “3D”!

Obejrzyj film o piance tapicerskiej z klejem:

   Cześć! W tym wpisie chciałabym Ci co nieco opowiedzieć o piance tapicerskiej z klejem. W poprzednim odcinku opowiadałam Ci o moich ulubionych metodach usztywniania toreb i obiecałam też, opowiedzieć co nieco właśnie o piance.

Jeżeli Ty także interesujesz się szyciem, w szczególności szyciem akcesoriów użytkowych, takich jak torby, plecaki, nerki, etui – koniecznie zasubskrybuj  kanał na YouTube, ponieważ będą się tam pojawiały filmy, które mogą być dla Ciebie interesujące i przydatne. Zapraszam Cię także na mojego Instagrama oraz lektury pozostałych wpisów na blogu www.kursyszyciaonline.pl

   Pianka tapicerska z klejem, to takie „gumowate”, wulkanizowane tworzywo pokryte warstwą kleju akrylowego z jednej strony. Pianka jest samoprzylepna, co oznacza, że nie trzeba jej naprasowywać tak, jak to było w przypadku sztywników. Od razu po odklejeniu warstwy papieru jest ona gotowa do przyklejenia bezpośrednio na powierzchni, którą chcemy nią pokryć.

   Główna funkcją pianki jest izolacja, wypełnienie przestrzeni pomiędzy materiałami, dzięki czemu tworzy się miękka warstwa amortyzująca. Piankę możesz kojarzyć już z tutoriala o torbie na laptopa – drugi odcinek z cyklu torby inspirowane serialami, jeżeli jeszcze go nie widziałaś, gorąco zachęcam do obejrzenia. Pianka, której używam i która jest dostępna w naszym sklepie ma grubość 3 mm.

   Piankę naklejamy na lewej stronie materiału – którym w tym przypadku jest skóra ekologiczna. To, co warto wiedzieć – wycinając piankę powinniśmy ją wyciąć mniejszą od naszego wykroju tak, by nie wchodziła do zapasów na szwy i pozostawiała wystarczająco dużo miejsca do zszycia warstw materiału. Zwykle zalecam by pianka była mniejsza od wykroju zawierającego naddatki na szwy o 10 -12 a w niektórych przypadkach nawet 15 mm. Szycie po piance tapicerskiej z klejem nie jest zalecane, ponieważ klej osadza się na igle, co jest szkodliwe  dla maszyny do szycia. Jeżeli więc istnieje niezbędna konieczność przeszycia pianki – zrób to tylko w niezbędnej ilości, a następnie oczyść lub wymień igłę.

Przyklejona do ekoskóry pianka daje wrażenie miękkości. Tworzy się miękka jak poduszka warstwa. Efektem ubocznym jest dodatkowe, niezbyt mocne usztywnienie produktu. Szyjąc produkt o dość dużych gabarytach (tak jak np. wspomniana torba na laptop), można zastosować dwie warstwy pianki. Wówczas po prostu naklejamy jedną warstwę na drugiej. Zwróć uwagę by sklejane powierzchnie były czyste i gładkie, pomiędzy warstwy nie dostały się żadne śmieci, kawałki materiałów – mogą się one potem odciskać i będą widoczne na powierzchni produktu. Piankę można łatwo odkleić z powierzchni materiału. Nie da się odkleić pianki przyklejonej do pianki – rozdzielenie dwóch warstw jest  praktycznie nie możliwe bez ich uszkodzenia.

Dodatkową sprawą, o której warto wspomnieć z punktu widzenia osoby kupującej jak i sprzedającej oraz wysyłającej piankę – to sposób jej pakowania i wysyłki. Pamiętaj, by zamawiając piankę wybrać odpowiednią, bezpieczną dla tego produktu formę wysyłki. Pianka nie powinna być składana – ponieważ to mogłoby ją uszkodzić. Najwłaściwszą formą jest zrolowanie jej w rulon i wysyłka kurierska w podłużnym kartonie. Dzięki takiemu pakowaniu chronimy produkt przed uszkodzeniem.

Mam nadzieję, że ten krótki filmik będzie dla Ciebie przydatną wskazówką w używaniu pianki tapicerskiej. Daj znać czy używałaś już kiedyś takiego wynalazku i jak sprawdził się u Ciebie.

A tym czasem życzę Ci miłego szycia i już teraz zapraszam Cię na następny odcinek, w którym opowiem co nieco o prasce kaletniczej. Pogadamy o tym czy i komu jest potrzebna, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tego narzędzia.

Trzymaj się cieplutko i do usłyszenia!

Pianka tapicerska izolacyjno - dystansowa samoprzylepna z klejem 3 mm

Dodaj komentarz