Torby inspirowane serialami - jak uszyć torbę na laptopa, tutorial, wykrój Annalise Keating
Torby inspirowane serialami - jak uszyć torbę na laptopa, tutorial, wykrój Annalise Keating

Torby inspirowane #2 Annalise – sposób na… torbę na laptopa.

Przykładowa lista materiałów do wykonania torby na podstawie egzemplarza z bloga:

  • Materiał wierzchni gruba, czarna skora ekologiczna tapicerka około 100 cm x 80 cm
  • Podszewka (np. typu rip stop) ok; 100 cm x 100 cm
  • Pianka tapicerska z klejem o grubości 3 mm (kładziona dwuwarstwowo) ok 85 cm x 75 cm
  • Nity o wysokości nóżki 1 cm – 20 sztuk
  • Półkola metalowe o szerokości 2,5 cm – 2 sztuki (opcjonalne)
  • Metalowe ramki o szerokości 3 cm – 4 sztuki
  • Sznur rdzeniowy o średnicy 9 mm – potrzebne ok 100 cm
  • Zamek metalowy 55-60 cm
  • Lamówka bawełniana o szerokości 18 lub 20 mm – potrzebne ok  3 m
  • Nici w odpowiedniej kolorystyce, metki

Skąd się wzięła inspiracja?

   Dzisiejsza inspiracja pochodzi z jednego z moich ulubionych seriali „Sposób na morderstwo”, a model, który wspólnie wykonamy nosi imię głównej bohaterki serialu – Annalise.

   Serial PRODUKCJI ABC STUDIOS. jest bardzo fajny, ma 6 sezonów, ja obejrzałam go na Netflixie, gorąco polecam. W ROLI GŁÓWNEJ VIOLA DAVIS, SERIALOWA Annalise Keating to wybitna amerykańska prawniczka, wraz z grupą najzdolniejszych studentów zostaje wplątana w morderstwo, które na zawsze zmienia życie całej grupy i ciągnie za sobą kolejne intrygi.

   Rzućmy okiem na to, co nosi Annalise Keating. Ma ona wiele świetnych toreb, widać je w każdym odcinku serialu. Jedna z nich szczególnie wpadła w oko. Jest to torba, która towarzyszy prawniczce na Sali sądowej. Domniemam, że służy ona do noszenia akt, dokumentów, być może laptopa. Jest to czarna torba typu box, z grubymi, okrągłymi na przekroju uchwytami. To ona stała się inspiracja do uszycia torby na laptopa.

Kadry z serialu:

kadr z serialu "Sposób na morderstwo". Źródło: Netflix
kadr z serialu "Sposób na morderstwo". Źródło: Netflix
kadr z serialu "Sposób na morderstwo". Źródło: Netflix
kadr z serialu "Sposób na morderstwo". Źródło: Netflix
kadr z serialu "Sposób na morderstwo". Źródło: Netflix
kadr z serialu "Sposób na morderstwo". Źródło: Netflix

   Spójrzmy na kilka kadrów z serialu, na których widać torbę. Oczywiście z pozycji widza mamy ograniczony dostęp do informacji na temat jej dokładnych wymiarów, budowy oraz z czego jest zrobiona, ale cześć rzeczy można wywnioskować, inne dopisze wyobraźnia.

Torba Annalise to konstrukcja typu box. Jest to Torba jednokomorowa, zapinana na metalowy zamek. Do torby zamocowane są krótkie uchwyty. Dość grube, w przekroju okrągłe. Ich długość pozwala na noszenie torby w dłoni lub na ramieniu. Widać także zamontowane z boku zaczepy z półkolami, dlatego można się domyślić, że do tej torby istnieje także dodatkowy długi, odczepiany  pasek- nie pojawia się on jednak ani razu w serialu. Wielkościowo torba prawdopodobnie jest przystosowana do formatu A4 lub do wymiarów 15 calowego laptopa. Nie jest zbyt gruba – myślę, że ma ok 6 cm grubości, właśnie dlatego, żeby umieszczone w niej dokumenty lub  laptop w miarę szczelnie przylegał do ścian.

Można przypuszczać, że torba jest wykonana z czarnej, matowej skóry naturalnej. Oglądając kadry z serialu możemy podejrzeć ją w ruchu, pod różnymi kątami. Widać jak układa się noszona w dłoni i na ramieniu. Torba nie ma żadnych widocznych kieszeni zewnętrznych, o wewnętrznych nic nie wiemy, ale w domyśle prawdopodobnie jakieś znajdują się w środku. Ja w swoim egzemplarzu zrobiłam wewnętrzne kieszenie wsuwane, bez zamka – ponieważ moja torba będzie przeznaczona do noszenia laptopa, nie umieściłam wewnątrz kieszeni z zamkiem, by zamek nie zarysował powierzchni. Zrobiłam 4 mniejsze kieszenie wsuwane, ponieważ  laptopowi zazwyczaj musi towarzyszyć ładowarki, ewentualnie myszka – warto więc mieć kieszeń na ich schowanie.

Bardzo spodobała mi się torba Annalise i postanowiłam wykonać podobną dla siebie. Torba wymiarami jest przystosowana do transportu 15 calowego laptopa. Wykonałam ją z grubej, ciężkiej skóry ekologicznej, matowej czarnej. Wnętrze wyścielone jest podszewką. W środku znajdują się kieszonki, o czym już wspomniałam. Do torby zamontowałam półokrągłe w przekroju uchwyty. Są grube i bardzo mocne – ponieważ muszą zapewnić bezpieczeństwo w przenoszeniu dużego obciążenia, jakim jest laptop. Nie mogą się zerwać, są więc mocno przyszyte a także zanitowane.

Ściany oraz szerokość dołu torby pokryłam dwiema warstwami pianki tapicerskiej z klejem o grubości 3 mm. Pianka stanowi warstwę izolacyjną i amortyzującą wstrząsy. Chroni komputer przed bezpośrednim uderzaniem o twarde powierzchnie. Jest taką gąbka, która stanowi zabezpieczenie.

Do torby wszyłam także zaczepy boczne, które są duże, mocno przyszyte i zanitowane. Na ma ryzyka,  że pod wpływem ciężaru laptopa zerwą się.  W tym miejscu chciałabym zwrócić Twoją uwagę na pewien ważny aspekt. Jeśli chcesz do torby uszyć długi pasek, który będzie odpinany i zaopatrzony na końcach  w karabińczyki, zadbaj o to, by były to specjalne, mocne karabińczyki, które wytrzymają duże ciężary. Zwykłe karabińczyki, jakich zazwyczaj używamy do szycia torebek, mogą być w tym miejscu za słabe i niewystarczające. Pomimo mocno przyszytych zaczepów, może dojść do zerwania paska, jeśli pęknie karabińczyk.

Ponad to szyjąc torbę na laptop warto wybrać mocne materiały i grube nici. Ja zastosowałam nici o grubości  40, adekwatne do zastosowanych materiałów w tym projekcie.

Z góry uprzedzam, że zaprezentowany dziś tutorial, nie jest tutorialem o szyciu torby typu box. Szycie tej konstrukcji szczegółowo omówiłam w swoim kilkugodzinnym kursie o szyciu torebek typu box, więc jeśli interesuje Cię zgłębienie tej tematyki, gorąco zapraszam Cię na kurs. Dziś chciałabym przede wszystkim  skupić się na temacie uchwytów. Pokażę Ci jak je wykonać i jak zamocować na torbie. Będziesz też mogła podejrzeć zastosowanie pianki tapicerskiej, która jest warstwą nie tylko izolującą i amortyzującą, ale stanowi także usztywnienie torby.

Moja realizacja serialowej inspiracji:

 Zachęcam Cię do samodzielnego wykroju na torbę dostosowaną do wymiarów swojego laptopa. Jesli jednaj masz akurat laptop 15,6 cala – możesz skorzystać z naszego gotowca.

Torby inspirowane serialami - jak uszyć torbę na laptopa, tutorial, wykrój Annalise Keating
Torby inspirowane serialami - jak uszyć torbę na laptopa, tutorial, wykrój Annalise Keating

Dodaj komentarz